Güzel Sanatlar: Müzik

 

Dünya Müziğinden 8  Örnek

     Yayın Tarihi: 01.01.2018

 

Sona Jobarteh & Band - Kora Music from West Africa

 

1983 dogumlu gambia asilli ıngiliz muzisyen. afrikanin yerel calgisi kora'nin yaninda gitar ve cello da calmakta, ayni zamanda sarki soylemektedir. kora icracisi ilk kadin sanatci olarak taninir.

 

fasiya albumunden mamamuso sarkisi muzikseverlere hakkinda fikir verebilir.

 

dünyanın en küçük ülkelerinden birisinden (gambiya) çıkan mükemmel ses, mükemmel kadın. en güzelleri sizin için derledim – mamamuso – saya -mali ni ce -  fasiyamusowmamaké

 

 

YOL - Sufî by Kudsi Ergüner

 

4 Şubat 1952 doğumlu Neyzen Kudsi Erguner, Klasik Osmanli ve Tasavvuf muzigi konusunda uzun yillardir gerçekleştirdiği konserler ve yayınladığı CD’lerle hem uluslarasi bir üne sahip olmuş, hem de geleneksel muziğimize evrensel bir boyut kazandırmıştır.

 

Türk tasavvuf muziğinin ana enstrumanı ney‘de, Mevlevi geleneğinin devami olan "Erguner ekolü"nün son temsilcisi Ulvi Erguner’in yetiştirdiği tek sanatçıdır.

 

Mevlevi ayinlerinin Fransa, Ingiltere ve Amerika’da 1970 - 71 ve 72 yillarinda yapılan ilk tanıtımlarına katılmış, yine aynı yıllarda TRT Istanbul Radyosu'nda sanatçı olarak görev yapmıştır

 

 

Classical Ottoman Music

 

Adına bugün çoğu kez “Klasik Türk Müziği” ya da “Türk Sanat Müziği” de denilen bu müzik türü, Osmanlı Devleti

Osmanlı Devleti, 13. yüzyıl sonlarından 20. yüzyılın ilk çeyreğine değin varlığını sürdüren Türk devleti. Anadolu'da kurulmuş, sınırları tarihi boyunca çok değişmekle birlikte en geniş döneminde bugünkü Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan, Yugoslavya, Romanya ye Akdeniz'in doğusundaki adaları, Macaristan ve Rusya'nın bazı kesimlerini, Kafkasya, Irak, Suriye, Filistin ve Mısır'ı, Cezayir'e kadar tüm Kuzey Afrika'yı ve Arabistan'ın bir bölümünü kapsamıştır.

 

Bu müzik, din, aşk, ordu-savaş gibi birçok konuda ürünler vermiş ve her biri kendi türlerini, biçimlerini, topluluklarını oluşturmuştur. Osmanlı Müziği, imparatorluğa katılan yeni ülkelerin değişik müzik kültürlerinden etkilenmiş, öğeler almış öğeler vermiştir. Ancak imparatorluğun gerileme ve çöküş sürecine girdiği 19.yy. başlarından itibaren bu sanat müziğinde de giderek bir sığlaşma ve gevşeme gözlenmektedir. Önceleri zengin makamlar ve usuller kullanırken, giderek bu anlayıştan uzaklaşmış ve kentin eğlence müziğine dönüşmüştür. Günümüze kadar süren bu gelişmede “şarkı” türü, adeta bütün türlerin yerini almış ve yaygınlaştıkça popülerleşmiştir.

 

Dhafer Youssef's Full Live concert at ASSM Izmir-Turkey 2013

 

1967'de tunus'ta doğmuş, 1990'dan beri viyana'da yaşıor, sufi geleneğinden ağır bi biçimde etkilenmiş ud'çu. türkiye'den arto tuncboyacıyan ile de çalışmışlığı var, fark edilidiğinde insanda "allahım ne çok şey kaçırmışım" hissi uyandıran müzisyenlerden bugüne kadar üç albümü yayınlanmış modern ud sanatçısı, vokalist ve bestekar.

1999malak - 2001 electric sufi - 2003 digital prophecy - bu üç albüm de yayınlandı.

 

Özellikle son albümü digital prohecy'de kuzey avrupalı cazcılar*  ile beraber çok güzel bir müzik yaratmışlar.

 

 

African Traditional Music Instrumental -

 

The Melbourne African Traditional Ensemble is a Pan African music project that brings together a range of traditional instruments from different parts of Africa to create new musical concepts based on the principles of Ujamaa.

 

Musicoterapia - Cuencos Tibetanos - Chakra del Corazón - Nota - FA - Mantra – YAM

 

Cuencos Tibetanos: Sonidos Relajantes con Agua, Dormir, Meditación, Relajación, Armonizar Chakras. Uploaded by: Live your Dreams.

 

Musicoterapia: Cuencos Tibetanos | Chakra del Corazón | Nota - FA | Mantra - YAM. Uploaded by.

 

 

Beautiful Chinese music Instrument Endlesslove

 

Beautiful Chinese music Instrument- Endlesslove 10 different songs Endlesslove Piccolo 4

 

 

Cesaria Evora Live D'amor 2004 (Complete Concert)

 

Live At the Grand Rex, Paris April 2004, Cesaria Evora performes: Nutridinha, Isola, Vaquinha Mansa.