Kısa Haberler

 

 

Pdf

Dünya teleskopları.pdf
Gezegenler.pdf

 

 

Video

Justin Kasper - Sending a Probe Into the Atmosphere of Our Sun
JUPİTER'in uydusu EUROPA'da hayat varmı (Belgesel)
Dünyanın en büyük teleskopu nasıl yapıldı
Derin uzay'ın yeni gözü - James webb teleskobu

 

     Yayın Tarihi: 01.06.2018

 

 

BBC

 Gezegen Avcısı Yeni Dünyalar Bulmak Amacıyla Uzaya Fırlatıldı

 

Son Dakika » Dünya » Haber     Haber Yayın Tarihi : 19.05.2018 10:41 BBC

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, NASA, Florida,

 NASA, Güneş Sistemi'nin ötesindeki binlerce dünyayı bulmak amacıyla, Tess Uydusu'nu Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssünden fırlattı.

Amerikan Uzay ve Havacılık dairesi NASA, Tess Uydusunu Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden fırlattı. Uydu, yörüngeye giren gezegenlerin yüzlerini

 değiştirdiklerinde ortaya çıkan parlaklıkta azalma işaretlerini yakalama umuduyla çok sayıda yıldız sistemini inceleyecek.

 

UZAYDA KATALOG ÇIKARACAK

 

Tess uydusu'nun amacı, uzayda daha sonra farklı teleskopların daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceği yerlerin bir kataloğunu yapmak.

Projeye liderlik eden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) George Ricker "Tess'te neredeyde tüm gökyüzünü gözlemleyebilecek dört adet çok

 hassas kamera bulunuyor. Tess'in tespit edeceği türdeki gezegenler transit adı verdiğimiz bir süreçle ortaya çıkıyor. Ev sahibi yıldızını önünden geçince

gezegenin gölgesini görebiliyoruz. " dedi.

 

MUSK'IN ŞİRKETİ FIRLATTI

 

NASA'nın yeni uzay teleskobu a SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

 

ÇOK AZ YAKITLA ONLARCA YIL UZAYDA KALACAK

 

Uydunun Pazartesi fırlatılması planlanıyordu, ancak şirket, aracın güdüm sistemindendeki bir sorunu inceleyebilmek için daha fazla süre istemişti.

Uydu dünyanın etrafında elips bir yörüngede dönecek. Uzmanlar uyduyu ayın çekim gücünden yararlanabileacek şekilde tasarladı. Böylece araç çok az yakıt kullanacak ve onyıllarca görev yapabilecek.

 

GÖKYÜZÜNÜN YÜZDE 85'İNİ TARAYACAK

 

Tess de 2009'da uzaya yollanan Kepler teleskopunun mantığıyla çalışacak. Ancak Tess'in uzayda inceleyeceği alan çok daha büyük olacak.

Kameralar, 27 günlük döngülerle uzayın geniş kısımlarını inceleyecek ve böylece iki yıl içinde gökyüzünün yüzde 85'i gözden geçirilmiş olacak.

Projeye katılan MIT uzmanı Jennifen Burt de "Tess ilk iki yılda görevinin büyük kısmını tamamlayacak. Jupiter'den küçük iki ila üç bin gezegen bulmayı

 bekliyoruz." dedi.

Bütün bulunan keşifler daha sonra rasathanelerin yakından inceleyebileceği bir katalog oluşturacak. Proje uzmanlarından Sara Seager "Bir telefon defteri

 gibi düşünün. Daha sonra sizi ilgilendirenlere bakabileceksiniz" dedi.

 

YENİ PROJELER DE SIRADA

 

Seager "Ama tabi mesele sadece sayı değil, kalikte de aynı zamanda. Çünkü bulduğumuz gezegenler daha sonra ölçüsünü alabileceğimiz kadar dünyaya  yakın ve parlak olacak" diye de ekledi.

Tess'in misyonu tam zamanında başladı. Önümüzdeki yıllarda yakınımızdaki dünyaların atmosferini inceleyebilecek yeni kuşak süper teleskoplar devreye

 sokulacak. Bu anlamda en önemlisi de 2020'de yörüngeye konulması planlanan James Webb teleskopu.

Ayrıca özellikle Avrupa'da da yeni teleskop projeleri devreye girecek.

 

 

 

 

Jüpiter'in uydusunda yeni yaşam ihtimali

Giriş Tarihi: 16.5.2018  20:54 Güncelleme Tarihi: 17.5.2018  03:53

 

 

 

NASA'nın Galileo adlı uzay aracının, 20 yıl önce Jüpiter'in uydusu Europa'nın yakınından geçerken, yerden fışkıran bir su bulutunun içinden geçtiği ortaya çıktı. Bunun ardından bilim adamları yeniden yaşam ihtimali üzerinden durmaya başladılar.

 

Jüpiter'in uydusu Europa, bir kez daha uzayda yaşam arayan bilim insanlarının hedefinde. Galieo uzay aracının 20 yıl önce gönderdiği verileri inceleyen NASA araştırmacıları, o dönemde gözden kaçırılmış bir noktayı bulduklarını duyurdu.

 

Galileo uzay aracının 1997 yılında Europa'nın yüzeyinden fışkıran bir su buharı bulutunun içinden geçtiği ortaya çıktı.

 

Hubble Uzay Teleskobu da Europa'nın yüzeyinde büyük miktarda su püskürtmesine sebep olan gayzerler bulunduğunu tespit etmişti. Araştırmacılar, 1000 kilometre genişliğindeki gayzerlerin Europa'nın buzla kaplı yüzeyin altında sıvı halde su bulunduğunu kanıtladığını söylüyor.

 

 

NASA, 2018 yazında 'Güneş'e dokunacak'

 

 

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) gelecek yıl, Güneş'in dış çeperine Parker Solar Probe adlı bir uzay aracı gönderecek. Güneş'in atmosferini inceleyecek uzay aracı yörüngede 1400 derece sıcaklığa maruz kalacak.

 

NASA yetkilileri Çarşamba günü düzenleyecekleri basın toplantısıyla, 2018 yazında Güneş'e dış çeperine gönderilecek olan uzay aracının ve görevin ayrıntılarını açıkladı.

 

Bugüne kadar Solar Probe Plus adıyla anılan uzay aracına, güneşin plazma parçacıklarını bir rüzgar gibi uzaya saçtığı teorisini 1958 yılında geliştiren Eugene Parker'ın adının verildiği duyuruldu.

 

Böylece NASA ilk defa bir uzay aracına hayatta olan bir bilim insanının ismini verdi.

 

Dünya benzeri gezegen bulundu

 

Dünya büyüklüğünde yedi gezegen keşfedildi

Parker Solar Probe adlı uzay aracı, Güneş'in atmosferi olarak da bilinen taç küreyi (korona) inceleyecek, nasıl ısındığına dair veriler toplayacak ve Güneş'e, yıldızın çapının yaklaşık 5 katı kadar yaklaşacak.

 

Taç kürede sıcaklığın 500 bin derece ya da daha fazla olduğu belirtiliyor. Güneş'in dış çeperinin iç kesimlerden neden yüzlerce kat daha sıcak olduğu hâlâ bir sır.

 

Güneş rüzgarı da taç küreden yayılıyor. Elektron, proton ve alfa parçacıkları içeren bu plazma dalgası dünyada yaşamı etkiliyor.

 

Hiçbir uzay aracı bu kadar sıcaklığa maruz kalmadı'

NASA'dan yapılan açıklamada, "Güneşin yüzeyinden 6.4 milyon km uzaklıkta yörüngeye oturacak Solar Probe Plus, tarihte hiçbir uzay aracının görmediği sıcaklık ve radyasyona maruz kalarak güneşin dış atmosferini inceleyecek, yıldızlarla ilgili onlarca yıldır merak edilen sorulara yanıtlar bulacak" denildi.

 

Elde edilecek verilerin dünyadaki yaşamı, uyduları ve uzaydaki astronotları etkileyen önemli hava olaylarının daha iyi tahmin edilmesini sağlayacağı belirtiliyor.

 

11.5 santimetere kalınlığında karbon bileşimli ısı kalkanı olan uzay aracının 1400 derece sıcaklığa maruz kalacağı belirtiliyor.

 

Bizimle iletişim kurmak için lütfen memorandum.evsir@gmail.com   adresine mail gönderiniz

 

 

Evrenin Sırları Dergisi  ®© 2005 – 2018 - sayı144 sayfa 09