Yayın Tarihi: 01.01.2018

 

Seance Room Report

Dizi I 

 

  Tercüme Eden ve Derleyen: Burhan Zihni Sanus

 

 Sayın okurumuz size bu sayıdan itibaren ilginç gelecek yeni bir diziye başlayacağız. Bu dizimizde:

 

Tanınmış ruhsal Medyumların başlarından geçen olayları veya onların bu ruh çağırma seansları ve

Spritizma hakkında düşündüklerini nakledeceğiz.

Dünyanın en Tanınmış medyumlarının SEANCE ROOM – SEANS ODALARINDA – geçen olayların tam resmi raporlarını nakledeceğiz

 

 

Pdf

İnsan Ruhu (Edgar Cayce).pdf
Beden Can Ruh.pdf
Dindarlık Ruh.pdf
Ruhun Yeri Nedir.pdf
Ruhlar Arasında.pdf

 

Video

Doğaüstü Olaylar - Psişik Güçler
Ruh Molekülü
EVP - An Unbelievable Response
Christian Cambois - Communiquer avec l'au-delà
Au-Delà De Notre Vue (La suite) – Documentaire
Au-delà de notre vue (documentaire)

 

http://psychicinvestigator.com/demo/Margry.htm

 

Yazan John Logie Baird

 

Tercüme: Burhan Sanus

 

 

John Loge Baird İskoçyanın en tanınmış âlimlerindendir kendisi ilk defa dünyada Televizyonu keşfetmiş ve yayın yapmıştır.

 

Bu arada Ruhsal olaylara da çok meraklı olduğundan size bu yazısından başından geçen bir Ruhsal seans taki olayı anlatacağız: Bir gün şirketimize uzun boylu fazla şişman olmayan orta yaşlarda bir adam geldi. Kendisi tanınmış bir profesör ve etimolojist idi ve bize başından geçen çok ilginç bir hikaye anlattı:

 

Story of Merjorie the Medium

http://psychicinvestigator.com/demo/Margry.htm

 

Bir zaman evvel “ Mergry” isminde ki  bir medyumun   çalışmalarını incelemekle görevlendirilmişti.  Marjorie  medyuma  aracılığını yaptığı Ruh tarafından verilmiş isimdi.  Dünyada yaşayan  bayan Marjorie her bakımdan  etrafındakilerden saygı gören fakat oğlunu trajik bir şekilde kaybetmiş bir bayandı.  Oğlu “ Jack  bir sinir krizi esnasında banyoya giderek orada boğazını kesip intihar etmiş ve banyoda boğazını kestiği usturayı açık ve kanlı bir şekilde ortada bırakmıştı.   Annesi  de bu usturaya hiç dokunmadan  aynı yerde bırakmış ve o banyoya bir daha girmemişti.

 

Kalbi kırık Anne oğluyla bir kere daha konuşabilmek ümidiyle bir spritizma  kulübüne üye olmuştu. Fakat bu  dernekteki bu işi bilenlerin şaşkınlığı karşısında  Bayan Marjorie son derece Kabiliyetli bir medyum olduğu anlaşılmıştı.

Bayan Marjorie

Spritualist  derneği yarı karanlık ve sessiz toplantı odasında  transa girmişti.  Vücudunda bulunan deliklerden  son derece kesif bir sis şeklinde “ ektoplazma” salgılanmış.  Bu çıkan sis bir bulut şeklinde etrafa dağılmış  fakat o kadar kesif ve  seyyal bir şekli vardı ki onunla kolaylıkla Şekiller meydana getirebilme imkanı vardı. İşte o anda Bayan Marjorie’nin intihar eden oğlu “ Jackbu  bulutun şekillenmesiyle ortaya kendi vücudu  yaratmıştır.  Sadece maddeleşmemiş aynı zamanda  konuşmuş sorulan sorulara cevaplar vermiş ve işin en ileri safhasında ise  ektoplazmayla  kendi elini bileğine kadar “ maddeleştirmiş” ve orada bulunan her kesin ellerini sıkmıştır.  Ortada havada boşlukta  hareket eliyle kağıda yazılar yazmış,eşyaların yerlerini değiştirmiş  ve boşlukta hareket eden bir elin bütün yapabileceklerini yapmıştır.

 

Bayan MarjorieSeansdaki Profesör ve investigator – Kontrol Müfettişleri

 

İşte bu  durumda iken seanstaki olaylar  Profesör acilen çağrılarak bu seansın raporunu  tasdik etmesi istenmiş.

 

Profesör bütün bu olaylara son derece ( sceptic – şüpheci ) bir şeklide yaklaşmış ve bu tip  seanslara alışık bir insanın ciddiyeti ve  kuşkusuyla incelemiştir.

 

Ancak odanın tamamen karanlık olması onu işini  çok güçleştiriyordu. Buna mecburdular zira “ ektoplazma “ ışığa karşı çok hassas bir maddedir  ve en küçük ışığın doğrudan üzerine geldiğinde o anda  bozulup yok olmaktadır. Buda medyum üzerinde ölüme kadar varabilen bir şok yaratmaktadır. Bunu için Ruhsal seanslarda  yarı karanlık ve endirekt  ışık kullanılması şarttır .

 

Profesör boşluktaki el ile tokalaşırken

 

Profesör buna rağmen araştırmasına devam etmiş ve  boşlukta ki elin yanına gidip onunla tokalaşmıştır. 

Sonra dan elin sert soğuk ve bir yılan derisini andırdığını not etti. Fakat varlığı hakkında hiçbir şüphe olamazdı. O el hakikaten orada boşlukta  sallanıp oradan oraya gidebiliyor ve normal bir elin yapabileceği her şeyi de yapıyordu. Bu şüphe götürmezdi.

 

Birden aklına çok  güzel bir fikir geldi . Havada duran ve “ Jack” a ait gibi görülen bu elin  “ parmak izlerini alıp “  Hala evde banyoda duran o ustura üzerinde ki “ Jack”ın parmak izleri ile mukayese etmek .  Bu son derece ilginç ve ilk defa yapılan deneme yapıldı  Jack ‘a ( daha evvel krem sürülen)  elinin parmaklarını  dikkatlice  bir parça  üzerine sıkması için ikna ettiler  Bu parmak izleri alındıktan sonra profesyonel bir bilim adamı tarafından  usturanın ki ile mukayese edilmiş ve “ İKİSİNİN AYNI PERMAK İZİ OLDUĞU )  tespit edilmiştir.

 

 

 Bu arada profesör bize gelmesinin sebebinin  bizde gece karanlıkta  ışık yakılmadan  görebilmeyi Sağlayan bir makinemiz olduğunu duyduğunu ve kabilse onu istemeye geldiğini böylelikle  Ektoplazmaya  bir  zarar gelmeden bütün maddeleşme operasyonunu seyredebileceğini bildirdi.

 

Hemen bu olaya katılma davetine evet dedim ve ona istediği aleti de getireceğimi bildirdim.

 

Oda diğer taraftaki hazırlıkları yapıp bana haber vereceğini söyleyerek gitti. Ondan bir daha haber alamadım.  Daha sonra bir motor kazasında ölmüş olduğunu duydum.  Bir  ruh bilim uzmanı bana  bunun ruh kuvvetlerinin sebep olduğu ve  onların gizli güçlerini çözmek için yaptığı  çalışmalara son vermek için yapıldığına inandığını  söyledi.

 

Ancak bu  olay bu meselenin kapanma sebebi olmadı. Bir müddet sonra  ofisimize benim için  bir çağrı notu geldi ve benim bir elektrik motorunu incelemem isteniyordu. Adam bana bunu işletemediğini söylüyordu deneme yaptık işledi bende ona  işlemediği zaman bana getirin veya beni çağırın ki size bunu sebebini söyleyebileyim dedim.  Adam buna karşın bana beni şaşırtan bir soru sordu :  “Bir insanın öldükten sonrada benliğinin yaşamağa devam ettiğinin kati ve ispatlı delilini görmek ister misin ? 

“ Evet böyle bir delile sahip olabilmek için her şeyimi veririm “ dedim . “ Eğer yolculuğu göze alabilirseniz size bunu ispat edebilirim “ dedi.

 

“ Bunun için Dünyanın öbür ucuna gidebilirim “ deyince “ Yok canım sadece  Doğu Wimbledon!a gitmeniz kafi “ dedi.

 

Buluşma kararlaştırıldı ve ben istenen saate verilen adrese gittim. Burası küçük fakat gayet güzel bir villaydı .İçerde orta ve daha yaşlı beyler ve hanımlar vardı ve çay içiyorlardı. Beni de davet edip çay ikram ettiler . Sonunda Medyum geldi 35 yaşlarında sinirli ve zayıf  bir kadındı. Üst kattaki seans odasına çıktık hepimiz.  Bu odada bir daire halinde iskemleler konmuş ve ortasını da bir masa yerleştirilmişti.  Masanın üstü siyah bir örtü ile örtülmüş ve önüne de Medyum için bir iskemle konmuştu.  Medyum ellerinden bu iskemleye oturduktan sonra bağlanmıştı. Diğer  şahıslar öbür iskemlelere daire şeklinde oturdular  ve birbirlerinin elerini  tutular  ayrıca sol ayaklarınla da  sol taraftaki oturanın ayağının üzerine bastılar.

 

 Böylelikle seans esnasında karanlıkta hiç kimse habersiz yerinden kalkıp bir şey yapamazdı.  Sonra elektrikler söndürüldü.  Oturumun idarecisi sıfatında bulunan en yaşlı  zat  yavaştan bir şarkıya başladı. Bu şarkının arkasında herkesin birden mırıldadığı bir dua söylendi.  Ondan sonra karanlık ve sessizlik  etrafı kapladı sadece  sekiz kişinin usulca aldıkları nefes sesleri geliyordu.  Arkasından da bir elektrik motorunun sesini andıran bir ses .  Bu beli ritim halindeki ses medyumun  çıkaracağı bir sesi veya iniltiyi bastırmak içindi .  şimdiye kadar yapılanlar normal Ruhsal seanslar da yapılmakta olan rutin işlerdi.

 

Bekliyorduk !

 

Bekledik. Bekledik. Bekleme bir taraftan sessizlik bir taraftan ve karanlık. İnsanda Çok değişik bir mekan izlenimi uyandırıyordu.

Birden sağ tarafımda ki yaşlı bayan tutuğu elimi sıkıp fısıltı halinde “ bakınız. bakınız. geliyor  dedi

 

Tam karşımızda medyumun tarafında  odanın ortasında karanlıkta seçilebilinen pembe kırmızımsı renkli bir bulut oluşmuştu. Bulut havada yavaş yavaş sallanıyor fakat bir taraftan da sanki gittikçe koyulaşıp  şekil alıyordu.  Birden sessizlik mors alfabesine benzeyen ritmik bir ses Dizisi duyuldu. Birisi Mors alfabesi vasıtasıyla  işaret veriyordu.

 

Mesaj DOĞRUDAN BANA GÖNDERİLMİŞTİ . Ve gönderen de  Thomas Alva Edison ‘du .

 

Mesajda  öte Alemde kavinde  Noctovision adında bir buluşla uğraştığını bana bildiriyordu.

 

( yukarıda da yazdığımız gibi bu makaleyi yazan  John Logie Baird  dünyada Televizyonu ilk icat eden insandır )  ve bu bulut sayesinde öte alemdeki  ruhsal Varlıklar ile bu dünyada yaşayanlar arasında iletişim  kurmak imkanı olacağını söylemekteydi.  Ancak daha zamanın gelmediğini ve  bu zaman gelince kendisinin benle temasa geçip bu buluşu hakkında  gerekli bilgileri vereceğini söyledi. Arkasından Edison la iletişim kesildi bu kere de Lilly isimli bir başka ruhsal varlık onun yerini aldı.

 

Lilly çok daha  günlük hayatla ilgili  şeyler hakkında aramızda bulunan bir bayanla  iletişimde bulundu. İlk önce ona çektiği romatizmayı nasıl tedavi etmesi gerektiğini anlattı.Sonra da ailesi  içindeki problemlere çözümler söyledi.

 

Bu arada olan hadiseler beni ilgilendirmediği için ve bir de randevum olduğundan , Seansı idare eden yaşlı  zata hafifçe fısıldayarak onlar konuşurken ses çıkarmadan  oturumdan dışarıya kimseyi rahatsız etsem olur mu ? diye. Fakat  Seans başkanı bana çok sert bir şekilde  şu cevabı verdi “ Eğer yerinizden kıpırdarsanız ölü olarak yere yığılırsınız “

 

Bende cevap olarak “ bu şartlar dahilinde seans sonunu beklemeyi  tercih ettiğim “ bildirdim.

 

Zaten birkaç dakika sonra Ruhsal Varlık konuşmasını kesti yavaş yavaş bulut yok olmaya başladı. Aynı anda Medyumdan bir  hırlama geldi. Transtan çıktı ve lambalar yandı.

 

Seans lideri elinde üstü tüten sıcak bir içecekle hızla odanın ortasındaki  Medyumun bulunduğu Etrafı kapalı bölgeye girdi.  Bende o arada  önüme gelene özür dileyerek oradan ayrıldım .

 

Dieu Done adında ki lokantada ki randevuya bir saat geç varabildim. Davetlilerim iki Scotland Yard  görevlisi beni beklemekteydiler. Bira içiyorlardı. Ruhsal Seansın nasıl geçtiğini sordular. Bende olanları  anlattım . Bana inanıyor musun diye sordular. Bende gördüklerimde bir hile yok gibi gözüküyor zira bütün rutin emniyet kurallarına uyulmuş ve gerekli tedbirlerde  alınmıştı.  Üstelik dostu Edisonu da iyi tanırım o ses onun sesiydi.

 

Fakat bu olayların üzerindeki esrar perdelerinin iyice açılması ve hileli Ruh seansları yapanların yakalanıp  cezalandırılması için daha bir kaç zaman geçmesi ve detaylı incelemelerin yapılması gerektiğine inanıyorum. Her ne kadar İngilterede üç dernek her türlü Ruhi toplantıyı ve gösterileri en az iki uzman personel tarafından son derece sıkı kurallar ve ekipmanlarla kontrol etmekte ve en küçük şüphede gerek toplantıyı tertip edenlere gerekse o toplantıda bulunan Medyuma hapis vede para cezaları uygulamaktadır. Bu uygulama bugünde aynı ciddiyette devam etmektedir. The American Society of Psychical Research ve The Royal society of Parapsichology of London dünya çapında tanınmış derneklerdir.

 

Sayın okurlarımız önümüzdeki sayımızda ( Sayı Şubat 142) nakledeceklerimiz:

The  National  Labaratory Of Psychical Researche  - Harry Price  The Mediums.

 

Fakes &  Frauds  ( 1920)

Stella C ( 1923 – 1926)

Elieen Garrett  (1930)