En Beğenilen 7 Klasik  Concerto

 

Keyifle Dinlemeniz Dileğiyle

 

01- 07_01 - Tchaikovsky den Dinlendirici Klasik Parçalar

02- 70_02 – Tchaikovsky Piano Konsertosu nr 1 Sofia Vasheruk

03- 04- s07_03 - © Concierto de Aranjuez (1939) - Joaquín Rodrigo -

04- s07_04 - BOLERO Ravel Orquesta Joven

05 – s07_05 - Beethoven - Concerto pour piano n°3 ( Alice Sara)

06_s07_06 - s07_06- Vivaldi Four Seasons-Quattro Stagioni - Janine Jansen

07_07_07 - s07_07 - Rachmaninoff- Piano Concerto no.2 op.18 - Anna Fedorova -

 

Hoşça zaman geçirmenizi diliyorum

Burhan SANUS

 

Yayın Tarihi: 01.10.2018

 

                                                                                            

 

 

Tchaikovsky'den Dinlendirici Klasik Parçalar

Grant Woolard tarafından düzenlenen parçada Tchaikovsky den seçilmiş 12 eser var. Bazen üst üste gelen parçalar bazense yumuşak geçişlerle birbirlerine bağlanıyor. Klasik müzik hayranı olmasanız bile birkaç kez dinlemeden bırakmanızın zor olacağı bu eşsiz parçaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Tchaikovsky Piano Konsertosu nr 1 Sofia Vasheruk

Toplamda üç bölümden oluşan bu eser, piyano ile konçertonun, Kerem ile Aslı, Ferhat ile Şirin gibi birbirine en iyi yakışan en uyumlu örneklerindendir. Diğer iki bölümün toplamından daha uzun olan 1.bölüm, pek çabuk olmayan ama çok görkemli bir tempoda üç kez yinelenen korno sinyali ve orkestranın gösterişli akorlarıyla başlar. Dramatik ana tema tekrarından sonra şen ve nükteli tempoda Çaykovski’nin Ukrayna’da kör bir dilenciden duyduğu ezgiyi piyanoda sergiler. Sırasıyla yer yer sakin ve sade yer yer de canlı ve neşeli temposuyla eser, piyanonun etkili yorumuyla virtüözce ve parlak bir finalle son bularak biz dinleyenleri kendine bir kez daha hayran bırakır.

 

© Concierto de Aranjuez (1939) - Joaquín Rodrigo

Joaquin Rodrigo Virde 1901 yılında İspanya'da, Valencia - Sagunto'da doğar. Henüz üç yaşındayken difteriye yakalanır ve görme yetisini kaybeder. Sekiz yaşında solfej, piyano ve keman eğitimine başlar. Sonunda piyano virtüözü olur, birçok da klasik müzik eseri yazar ve uluslararası ün kazanır. Ancak tüm dünya Rodrigo'yu, Concierto de Aranjuez (Rodrigo'nun Gitar Konçertosu) adlı eseriyle tanır.

.

 

BOLERO Ravel Orquesta Joven

‘Tek bir başyapıt yazdım. Ne yazık ki, onun içinde de müzik yok’

Fransız besteci Maurice Ravel’in, başarısının boyutu karşısında şaşkınlık yaşadığı eseri için yorumu budur ve bu bile onun hikayesini merak etmemize neden olur. Hikaye, aktris ve dans sanatçısı olan Ida Rubinstein’ın sahne performansına eşlik edecek müziği Ravel’den talep etmesiyle başlar. Bask kökenleri nedeniyle İspanyol renkleri ve ritimlerine yakınlık hisseden Ravel, ilk anda Albeniz’in piyano süitini orkestraya uyarlamayı düşündüyse de, yeni bir eser yaratmaya karar verir

 

 

Beethoven - Concerto pour piano n°3 (Alice Sara)

Beethoven’in tek minör ton konçertosu olan 3 numaralı Piyano Konçertosu’nun temeli,cadenza’da timbal kullanma düşüncesini not defterine yazdığı 1796 yıllarına kadar dayanmaktadır. Bu çarpıcı derecede yenilikçi düşünce, daha sonraları biraz değişmiş bir şekilde piyano cadenza’sının kapanışında başlayan ve böylece bir hayalet gibi ölçünün

tamamında varlığını hissettiren dotted, ritme vurgu yapan timbalde hayat bulmuştur.

 

Vivaldi Four Seasons - Quattro Stagioni - Janine Jansen

Antonio Vivaldi’nin bestelediği beş yüzden fazla konçerto (sanatçının bir veya birkaç müzik çalgısıyla virtüözitesini ve müzikal yeteneklerini dinleyiciye sunmak amacıyla icra edilen müzik parçasının genel adı) arasında 1723’te bestelediği “Dört Mevsim” başlıklı solo keman ve yaylı çalgılar için konçertoların özel bir yeri olmasına bir neden de eserin dört mevsimi tasvir etmesine karşın tümüyle bahar havasını (major ezgi) yansıtmasıdır.

 

Rachmaninoff - Piano Concerto no.2 op.18 - Anna Fedorova -

Sergey Rahmaninov kimdir, Sergey Rahmaninov 20. yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden birisidir.

Asker kökenli zengin ve aristokrat bir ailenin çocuğu olan Rahmaninov, 1 Nisan 1873’de, Novgorod şehri yakınlarındaki Oneg’de doğdu.

Rahmaninov, 1909’da yeni eseri 2. Piyano Konçertosu ve diğer eselerini seslendirmek üzere Gustav Mahler ve Walter Damroch ile ABD’ye gitti. ABD turnesi için özel olarak bestelediği 3. Piyano Konçertosu’nu New York Senfoni Orkestrası eşliğinde başarıyla seslendirdi.

 

 

KEYİFLE DİNLEMİNİZ DİLEĞİYLE