Yayın Tarihi: 01.03.2019 – 01.04.2019

 

 

ABD'de kilisede çocuklara cinsel istismar skandalı

ABD, papaz ve din adamlarının küçük kız ve erkek çocuklarına yapılan cinsel taciz ve tecavüz olaylarıyla sarsıldı

Fransanın en tanınmış ve ciddi gazetesi LE MONDE  çıkan haber :  Haberler son derece vahim açıklanan rakamlara göre Almanyada 1966  ile 2014 senesi arasında   3677  reşit  olmayan çocuk Katolik  kilise rahipleri tarafından cinsel tecavüzde bulunulmuş.  Avutralyada 4444 olay  1980 ile 2015 arasında tespit edilmiş  Amerikada ise son yirmi senede binlerece çocuk kilise rahipleri tarafından zorla ırzlarına geçilmiştir . Bir kısmıda öldürülmüştür. Aynı şekilde bir çok hadisede  İrlanda ve Şili Katolik kilisesi rahipleri tarafından olmuş ve her olayda sonra Kilise üst makamları tarafından bu olaylar  Adli makamlara kapatılrılmış ve etrafa duyulmaması  ve yapanların ceza alamamaları sağlanmıştır.  Hatta bazı ilişkilerin devamına bile müsaade edilmiştir.

 

Fransa da maalesef bu olaylara karışmış durumda ve diğer memleketlere yakın rakkamlarda olaylar bizde dde tespit edilmiştir. Fakat Kilisede ise bütün bu olayları kapatıp yok farzedilmesi için büyük bir çaba ile gerek Adli merciler de gerekse kendi içinde olanları gizleme çabasındadır. En son geçen ay  " Kilisede ACİL DURUM : Cinsel  Tecavüzler çoğalmaktadır "  diye  günlük  " LA CROİX " Dini gazete ansa başlıkta yayınlamıştır.

ABD'nin Pensilvanya eyaleti papaz ve din adamlarının küçük kız ve erkek çocuklarına yapılan cinsel taciz ve tecavüz olaylarıyla sarsıldı. Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francisco, Pensilvanya'da Katolik Kiliselerinde yaşanan cinsel istismar olaylarıyla ilgili 88 yaşındaki Kardinal Başpiskopos Theodore McCarrick'yu yıllardır erkek ve yetişkin kız çocuklarına cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle ömür boyu görevinden aldığını duyurdu.

Yetkililer, istismar edilen çocukların gerçek sayısının binlerce olabileceğini, bazı kayıtların ortadan kaldırıldığı ve delillerin karartıldığını mağdurların ise bu konuda baskı gördüklerini ve korktuklarını söyledi.

70 yıldır devam ediyor

Mahkeme tarafından açıklanan hazırlanan raporda, tacize uğrayan kız çocuklarının yanında, erkek çocukların daha fazla olduğu belirtiliyor. 300'den fazla din adamının 1950'li yıllardan bu yana devam eden, taciz ve tecavüz olaylarının 70 yıla yakın bir zamandır devam ettiği belirtildi.

Pensilvanya eyalet Başsavcısı Josh Shapiro, iki yıllık soruşturma neticesinde tacizlerin Pensilvanya ve Vatikan'daki kıdemli kilise yetkilileri tarafından sistematik bir şekilde örtbas edildiğini açıkladı.Kardinal Donald Wuerl, din adamları cinsel istismarın gizlenmesinde rol oynadığını söyledi. ABD'deki en yüksek profilli kardinallerden biri olan Wuerl yaptığı açıklamada, çalışmaların amacının gelecekteki suistimal eylemlerini önlemek olduğu belirtti.

Din adamları ve papazların isimleri açıklanmadı

 

 

Taciz ve tecavüz olaylarına karışan ABD'li, papaz ve din adamlarının kimliklerinin açıklanması mahkeme tarafından yasaklandı.Raporda adı geçen mevcut ve eski bazı din adamlarının, anayasal hakları olduğu gerekçesiyle isimlerin açıklanmasını önlemek için mahkemeye başvurdukları belirtildi. Devlet Yüksek Mahkemesi, halkın isimleri görme ve bilme hakkına sahip olduğunu, ancak rahiplerin isimlerini ve iddialarına itiraz eden diğer kişilerin hak iddialarının Eylül ayındaki duruşmada bir karara bağlanacağını açıkladı. Pittsburgh piskoposu, raporda adı geçen birkaç rahibin hala görevde olduğunu ve kendilerine yönelik iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

Ayrıca raporda her 6 vakadan birinin tecavüz olduğu aktarıldı. Olaya ilişkin birçok dosyanın ya imha edildiği ya da değiştirildiği, bunun da henüz karanlıkta olan vakaların boyutunun ne kadar büyük olduğunu gösterdiği vurgulandı.

Alman Psikoposlar Konferansı sözcüsü basına paylaşılan raporla ilgili "bu olay bizim üzücü ve utanç verici" yorumunda bulundu. Konuyla ilgili gelecek günlerde Alman Katolik Kilisesi'nden resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

 

Cinsel istismarlara karşı Papa Francis'ten çağrı:

Geçtiğimiz ağustos ayında ABD'nin Pensilvanya eyaletinde rahiplerin 70 yıldır çocukları istismar ettiği ve piskoposların bunları örtmek için "inanç sömürüsü" yaptığı ortaya çıkarılmıştı.

Gizli belgeler ve rahiplerin yazılı ifadelerine dayandırılan suçlamalarda, 301 din adamının binden fazla çocuğa cinsel tacizde bulunduğu iddia edilmişti.

 

Editörün Notu :

Bir de Bu din Adamları Kiliselerinde yaptıkları konuşmalarda

Hiç utanmadan ve sıkılmadan DİNİMİZ  İSLAMI küçümseyip tenkit ediyorlar

buna diyecek tek cevap bence

 

SİZİ TANRIMIZA HAVALE EDİYORUM BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN