BAZI ÖZEL KİŞİLERE MAHSUS BU YAZIMIZ

 

 

Yayın Tarihi: 01.09.2020

 

 

MASKE TAKALIM MI ?

 

 

Prof. Orhan Sevinç Cura’ya 

Aşağıdaki güzel yazısı için teşekkür ederiz

Editör :  Burhan Sanus

Yeni vaka ve iyileşen vaka sayısı arasındaki fark, yeni vaka lehine fazla ise hastaneler doluyor demektir. Mayısta pozitif vaka daha çoktu ama iyileşen çok daha fazla idi , ağustosta iyileşen sayisı pozitif vaka sayısından az.Başta kendini hasta hisseden maske taksın dedik ama toplum duyarsız davrandı. Vaka sayısı arttı o zaman herkes taksın dedik, bu virüsü biz de yeni tanıyor her gün bilgileniyoruz, tek başınıza ve cevrenizde kimse yok iken maske takmanız şart değil.Işte yakaladım kurnazlığı ile doktor/profesör/bilim adamı hatası yakalamak için harcanan enerjiyi toplum maske/mesafe için harcasa bugün vaka sayımız çok az olurdu. Maske takmayan hastalansa ama takanlar hastalanmasa, maske takmayanlar bu saatten sonra umurumda olmazdı,ama karşınızdaki takmazsa sizin N95 ffp3 maske takmanız gerekir ki ülkede tüm nüfusa yetecek N95 yok.

Ama o takmayanlar yüzünden dikkat eden,maske takanlar hastalanıp ölüyorsa MASKE TAKMAYANLAR VEBAL ALIYORLAR.Olay bir doktor, bir profesör geyiği değil, maske takarsak karşıya tükürük az gider az bulaşır, hasta azalır, tedavi kolaylaşır. Çin maske, mesafe, sıkı önlemle bitirdi biz hala bir arpa boyu yol alamadık. Eğitimli, zeki insanlar gerekeni yapmadığı için düşmana karşı gücümüz yetmiyor, bizimle olmanız için ille de yakınlarınızdan biri hastalanıp, ölmeli mi?

Maskesiz yürümüşmüş, foto çektirmişmiş ,boş şeyleri delil sayacağınıza ,tulum/maskeler içinde sucuk gibi terleyen, zor şartlarda çalışan sağlık çalışanlarına destek verin.

Yarın hasta olduğunuzda size yardım edecek sağlıkçı bulamayacaksınız!

Yorulduk!

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, şunu diyen bir yazı 'Sence Maske'nin faydası varmı? Sana şöyle izah edeyim Herkes çıplak dolaşıyor ve birisi Senin bacağına çiş yaptı diyelim. Bu durumda hemen ıslanırsın Şimdi Senin pantolon giydiğini düşünelim. Birisi çiş yaptığında gene ıslanırsın, fakat daha az, yani biraz korunmuş olursun Çiş yapan'da pantolon giymiş olsa çiși sana ulaşmaz, çünkü çiş kendi pantolonu içinde kalır. Şimdi ne düşünüyorsun? MASKE YARARLI'MI ZARARLI MI ?'

 

    

MAALESEF  ÜLKEMİZDE Kİ BAZI KİŞİLERE  ( KİMSE ÜSTÜNE ALINMASIN ONLAR KENDİLERİNİ  GAYET İYİ BİLİRLER )   AMA BU İŞİ EN GÜZEL ANLATMA ŞEKLİ  BU RESİMLERLE  GİBİ  GELİYOR BANA

Sayın Hocam  yazınız için teşekkür ederim
Teşekkür Ederim  !

 

 

 

 

 

       SAYIN HOCAMIZIN İZAHI

                      

   Lütfen dikkatli okuyalım anlamadığımız bir şey varsa    .Soralım

Sayın Prof. Dr. Derya Unutmaz’a  bu yazısı için teşekkür ve saygılaımı sunarım

Editör : Burhan Sanus

 

Habertürk'e konuşan Prof. Dr. Derya Unutmaz, "Herkeste potansiyel virüs varmış gibi görmek lazım. Çıkan sonuçlar çok net. Virüsü kapanların yüzde 30'u hatta bazı verilere göre yüzde 50'si hiç semptom göstermeyen kişiler" diyerek maskesiz dışarı çıkılmaması gerektiğini net olarak ifade etti.

 

"Bulaşma konusu ile alakalı görüşüm çok net maske kesinlikle takılmalı" diyen Unutmaz, iki ayrı maske olduğunu, bunlardan N95 denilen maskeleri hastalarla temas eden sağlık personelinin kullanması gerektiğini söyledi. Dışarı çıkması gereken ya da toplu taşıma gibi kapalı alanlara girenlerin kullanması gereken maskelerin cerrahi maskeler olduğunu kaydeden Unutmaz şunları söyledi:

 

"KİMDE VAR BİLMİYORUZ"

 

"Bu maskeler sizde virüs varsa karşınızdakine bulaştırmanızı önlüyor. Herkeste potansiyel virüs varmış gibi görmek lazım. Çıkan sonuçlar çok net. Virüsü kapanların yüzde 30'u hatta bazı verilere göre yüzde 50'si hiç semptom göstermeyen kişiler. Asıl yayan kişiler de bunlar. Bunlar da aramızda duruyor. Kimde virüs olduğunu bilmiyoruz. Konuşurken bile bu virüs geçebilir. Virüs havada kalmıyor ama karşılıklı iletişim var."

 

"YÜZDE 10 BİLE HAYATİ"

 

Salgından korunma için ellerin yıkanması gerektiğini söylediklerini ama buna karşın ellerin günde yüzlerce kez yüze temas ettiğini kaydeden Unutmaz, maskenin bu anlamda da koruyucu olacağını söyledi. Maskenin yüzde 10 koruyucu etkisinin bile hayati önem taşıdığını kaydeden Unutmaz, "Basit bir maskeyi takalım mı, takmayalım mı diye tartışma var. Ben bunu anlayamıyorum" diye konuştu.

 

"ÇİN'DE BÖYLE YAVAŞLADI"

 

Salgının ilk görüldüğü ülkeleri hatırlatan Unutmaz, "Çin'e bakın, bu işi en fazla araştırmış olan ülke maskesiz dışarı çıkamıyorsunuz. Aynı şekilde Güney Kore, Hong Kong... Zaten o kültürlerde var. Başlangıçta bulaşmasını da yavaşlatıcı bir etkisi oldu. Yüzde 100 değil tabii ama yüzde 10, 20 bile olsa inanılmaz bir rakam" diye konuştu.

 

 

 

Memorandum –Evrenin sirlari.dergisi ®©  2005 – 2020  Sayı 166 Eylül 2020